Každý lyžař, který jezdí klasickou technikou, řeší neustálé dilema, co namazat. Častokrát se pak ze stopy ozývají nadávky. Místo požitku z krásné jízdy přírodou je lyžař rozčílený, že mu lyže smekají, a nejradši by je hodil do lesa. Jako bonus ho pak ještě doma čeká smývání vosku, a to je zejména v případě klistru třešnička na dortu.
Pokud často řešíte tyto problémy, zauvažujte nad lyžemi s mohérem, které mají ve stoupací zóně speciální kožíšek z mohéru (skin), díky kterému se můžete pohodlně odrazit. Tento druh lyží je dražší než běžné lyže, ale zase ušetříte za nákup stoupacích vosků.
Mohérový proužek je umístěn ve stoupací zóně lyže. Někteří výrobci prodávají lyže s jedním pruhem mohéru, jiní s dvěma oddělenými proužky. Záleží na modelu lyží, ale některé kožíšky obsahují 100 % mohéru, jiné jsou směsí mohéru a dalších materiálů. Lyže zajišťují kvalitní odraz i ve složitých podmínkách pro servis lyží (ledová stopa, teploty okolo nuly). Díky teflonovému povrchu mohéru je minimalizováno namrzání lyže a absorpce vlhkosti.
Zeptali jsme se lyžařů, kteří mají s tímto druhem lyží zkušenost, na několik otázek.
Alena lyžuje od dětství. V minulosti byla zařazena v juniorské reprezentaci, v současnosti je stále aktivní lyžařkou.
Bohumil – závodník, který se dal na běh na lyžích až v dospělosti, ale přesto dosahuje slušných výsledků.
Cyril v dorosteneckých kategoriích ještě závodil, ale potom několik let nemohl lyžím přijít na chuť. Vrátil se k nim až v dospělosti.
Alena – Tyto lyže bych doporučila turistům, případně závodníkům na lehčí trénink. Na závod úplně vhodné nejsou, jelikož délka skluzu je kratší než u lyží s voskem.
Bohumil – Rozhodně bych je doporučil rekreačním běžkařům, kteří si chtějí užít pohodový výlet nebo projížďku za jakýchkoliv podmínek. Kožich opravdu funguje na každém sněhu, a to tak, že „máza“ je to opravdu tutová. Lyže s kožichem jsou tedy absolutně nenáročné na odraz. Samozřejmě se s kožichem vyrábí i sportovní nebo top modely běžek, které jsou vhodné i pro výkonnostní lyžaře, kteří nepřijeli do hor pouze na výlet. Někdo by tyto lyže doporučil i pro trénink závodním lyžařům. S tím bych už ale nesouhlasil. Přece jen kožich je znát a lyže potom prostě nejedou tak jako klasické namazané lyže. Já osobně jako závodní lyžař bych si tyto lyže nevzal nikdy, ale dle mého názoru jsou pro 80–90 % návštěvníků českých hor opravdu tou nejlepší volbou na klasický styl.
Cyril – Lyže jsem měl možnost použít jen jedno dopoledne, ale určitě bych je doporučil jak pro turisty, tak pro výkonnostní lyžaře. Na Jizerské 50 jsem viděl několik lidí, kteří závodili na skin lyžích.
Alena – Jsou vhodné na všechny typy sněhů, jelikož se nelepí a odraz je perfektní. Nejlépe se hodí na sníh při teplotě vzduchu okolo 0 °C a při sněžení, kdy je těžké namazat běžné lyže voskem.
Bohumil – Lyžoval jsem s nimi prakticky za každých podmínek a vždy fungovaly na výbornou. Samozřejmě asi nejnáročnější je odraz na umydlené a ledovaté stopě, ale to je stejné jako u klasické mázy, ovšem s tím rozdílem, že z kožichu je odraz i v umydlené stopě o poznání jednodušší.
Cyril – Lyže jsem měl jen jednou a byly perfektní. Ale nevím, jak by fungovaly na jiných sněhových podmínkách.
Alena – Ano, rozhodně.
Bohumil – Rozhodně je vhodné mít lyže na svou váhu. Můj postřeh z lyžování na kožichu je takový, že výkonnostní lyžař nebo závodník, který má dobrý odraz, může zvolit tvrdší lyži, než by odpovídalo údaji od výrobce a jeho váze. Bude mít potom o něco lepší skluz a odrazí se stejně dobře. Ale obecně je asi lepší pořídit lyže na svou hmotnost, popřípadě využít různých testování lyží pro veřejnost a lyže si vyzkoušet (např. Den Jizerské magistrály).
Cyril – Velmi důležité! Pokud bude mít někdo lyže měkčí, tak stejně jako klasické lyže nejedou z kopce. Je potřeba podle tabulek zvolit přesné lyže na váhu lyžaře, ale to platí i u běžných klasických lyží.
Alena – Výrazně bych neřekla, na pěkné projetí v přírodě jsou dostačující, ale při závodě by byl vidět velký rozdíl.
Bohumil – Ano, jsou výrazně pomalejší. Ale pro méně zdatné lyžaře to opravdu může být ve sjezdu výhoda.
Cyril – Při jednodenním vyzkoušení jsem nepoznal rozdíl mezi závodními lyžemi s normální mázou a závodní variantou skin lyží. Existují ale i levnější verze skin lyží, a tam by měl být rozdíl patrný.
Alena – Neváhala bych si je koupit. Na trénink a běžné ježdění jsou skin lyže perfektní.
Bohumil – Pokud bych systematicky netrénoval a pouze si šel zalyžovat s partou přátel nebo se jel provětrat a pokochat se krajinou, rozhodně bych neváhal ani chvíli a určitě bych zvolil lyže s kožichem.
Cyril – Určitě bych neváhal skin lyže vzít, byl jsem s nimi velmi spokojen.
Alena – Nejlépe se mi jezdilo na lyžích od Rossignolu, jelikož byly pěkně měkké, dalo se z nich správně odrazit. Pocitově moc příjemné lyže.
Bohumil – Atomic, protože vyrábí skin lyže jasně nejdéle ze všech značek. Navíc po možnosti otestovat mnoho modelů od různých značek musím říct, že na Atomicu se mně lyžovalo nejlépe.
Cyril – Měl jsem možnost vyzkoušet Salomon RC Skin, a protože jsem byl spokojen, bral bych asi je.
Se svolením převzato z Bezky.net; autorka: Adéla Boudíková